Navigation
Home Page
Listening, Learning and Achieving

Staff

Leadership Team

Leadership Team 1 Mrs Sue Adams Headteacher
Leadership Team 2 Mrs Louise Lund Deputy Headteacher
Leadership Team 3 Mr Mark Bradley Assistant Headteacher
Leadership Team 4 Mr Mike Powell KS2 Leader
Leadership Team 5 Mrs Jaimie Goodwin KS1 Leader
Leadership Team 6 Mrs Cathy Abel Foundation Stage Leader
Leadership Team 7 Mrs Debbie Simmons School Business Manager
Leadership Team 8 Mrs Joni Benjamin SENCO/Inclusion Lead

Caterpillars - 2 Year Old Nursery

Caterpillars - 2 Year Old Nursery 1 Mrs Michelle Francis Nursery Manager
Caterpillars - 2 Year Old Nursery 2 Miss Jo Varley Teaching Assistant
Caterpillars - 2 Year Old Nursery 3 Mrs Suzanne Hawkins Teaching Assistant

Sunbeams Tadpoles - 3 Year Old Nursery

Sunbeams Tadpoles - 3 Year Old Nursery 1 Mrs Cathy Abel Teacher
Sunbeams Tadpoles - 3 Year Old Nursery 2 Mrs Lisa Atkins Teaching Assistant
Sunbeams Tadpoles - 3 Year Old Nursery 3 Mrs Amy Pedrick Teaching Assistant
Sunbeams Tadpoles - 3 Year Old Nursery 4 Miss Stacey Wootten Teaching Assistant
Sunbeams Tadpoles - 3 Year Old Nursery 5 Mr Kieran Pincott Teaching Assistant

Sunbeams Red and Blue Frogs - Reception

Sunbeams Red and Blue Frogs - Reception 1 Miss Rosie Binding Teacher
Sunbeams Red and Blue Frogs - Reception 2 Mrs Sophie Bennett Teaching Assistant

Sunbeams Purple and Orange Frogs - Reception

Sunbeams Purple and Orange Frogs - Reception 1 Miss Tracy Fournier Teacher
Sunbeams Purple and Orange Frogs - Reception 2 Miss Rebecca Rosser Teaching Assistant
Sunbeams Purple and Orange Frogs - Reception 3 Mrs Natasha Smith Teaching Assistant

Butterfly Class - Year 1

Butterfly Class - Year 1 1 Mrs Lois Phillips Teaching Assistant

Bumblebee Class - Year 1

Bumblebee Class - Year 1  1 Mrs Sarah Addicott Teacher
Bumblebee Class - Year 1  2 Mrs Jenny Jacobs Teaching Assistant

Ladybird Class - Year 2

Ladybird Class  - Year 2 1 Mrs Jaimie Goodwin Teacher
Ladybird Class  - Year 2 2 Mrs Ruth Trood Teaching Assistant
Ladybird Class  - Year 2 3 Mrs Geraldine Stork Teaching Assistant

Grasshopper Class - Year 2

Grasshopper Class - Year 2 1 Mrs Pat Moon Teaching Assistant
Grasshopper Class - Year 2 2 Mrs Sarah-Louise Stewart Teaching Assistant

Dragonfly Class - Key Stage 1 Nurture

Dragonfly Class - Key Stage 1 Nurture  1 Mrs Kate Shimazu
Dragonfly Class - Key Stage 1 Nurture  2 Mrs Sarah Rabbitts
Dragonfly Class - Key Stage 1 Nurture  3 Mrs Hazel Deverell
Dragonfly Class - Key Stage 1 Nurture  4 Mrs Sylvia Jackson

Maple Class - Year 3

Maple Class - Year 3  1 Mrs Sarah Herring Teacher
Maple Class - Year 3  2 Mrs Jayne Nix Teaching Assistant

Willow Class - Year 3 & 4

Willow Class - Year 3 & 4 1 Miss Abbie Tarrant Teacher
Willow Class - Year 3 & 4 2 Mrs Jo Bond Teaching Assistant
Willow Class - Year 3 & 4 3 Mrs Penny Saunders Teaching Assistant
Willow Class - Year 3 & 4 4 Mrs Hayley Adams Teaching Assistant

Laurel Class - Year 4

Laurel Class - Year  4 1 Miss Clare Stephens Teacher
Laurel Class - Year  4 2 Mrs Kate Freeguard Teacher
Laurel Class - Year  4 3 Ms Chloe Morrissey Teaching Assistant
Laurel Class - Year  4 4 Ms Aniko Lednesky Teaching Assistant
Laurel Class - Year  4 5 Mrs Jo Bond Teaching Assistant (Fridays)

Pine Class - Year 5

Pine Class - Year 5 1 Mr Calum Callaway Teacher
Pine Class - Year 5 2 Mrs Heather Costick Teaching Assistant
Pine Class - Year 5 3 Mrs Mell Pincott Teaching Assistant

Birch Class - Year 5 + 6

Birch Class - Year 5 + 6 1 Mr Mike Powell Teacher
Birch Class - Year 5 + 6 2 Mrs Daphne Gray Teaching Assistant
Birch Class - Year 5 + 6 3 Mrs Natalie Morton Teaching Assistant
Birch Class - Year 5 + 6 4 Mrs Sally Sands Teaching Assistant

Cedar Class - Year 6

Cedar Class - Year 6 1 Mr Mark Bradley Teacher
Cedar Class - Year 6 2 Mrs Lisa Lee Teaching Assistant

Owl - Key Stage 2 Nurture

Owl - Key Stage 2 Nurture 1 Mrs Gemma Best

PPA Cover Teachers

PPA Cover Teachers 1 Mrs Rosie Ashworth-Lewis
PPA Cover Teachers 2 Mrs Sian Willing

Family Support

Family Support 1 Mrs Julia McDonald Family Support Worker

Administration / Reception

Administration / Reception  1 Mrs Julia Mitchell Admin Assistant (Fridays)
Administration / Reception  2 Mrs Kim Fenton Admin Assistant & Receptionist
Administration / Reception  3 Mrs Briony Dodwell Admin Assistant

Breakfast Club

Breakfast Club 1 Mrs Gemma Best
Breakfast Club 2 Miss Stacey Wooten

After School Club

After School Club 1 Mrs Penny Saunders
After School Club 2 Mrs Gemma Best
After School Club 3 Mrs Lisa Lee
After School Club 4 Mrs Hazel Devrill

Caretakers and Cleaners

Caretakers and Cleaners 1 Mr Dave Smith Caretaker
Caretakers and Cleaners 2 Miss Hayley Adams Cleaner
Caretakers and Cleaners 3 Mrs Heather Costick Cleaner
Caretakers and Cleaners 4 Mrs Wendy Inchley Cleaner

Site Manager - Mr C Bond

 

 

SMSAs

SMSAs 1 Mrs Diane Nicholls
SMSAs 2 Mrs Sarah Bray
SMSAs 3 Mrs Briony Dodwell
SMSAs 4 Mrs Christine Shellard
SMSAs 5 Miss Michelle Lansdown
SMSAs 6 Mrs Josie Webb

School Crossing Patrol

School Crossing Patrol 1 Mrs Carol Rawlings
Top